Cât produc panourile solare? Montpellier

Montpellier: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.195 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.693 kWh, iar într-unul bun 10.698 kWh — 1.533 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 196% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 557 kWh, interval 405–708feb.februarie: 6 kWp 600 kWh, interval 459–741mar.martie: 6 kWp 778 kWh, interval 627–929apr.aprilie: 6 kWp 885 kWh, interval 729–1.042maimai: 6 kWp 960 kWh, interval 797–1.124iun.iunie: 6 kWp 991 kWh, interval 828–1.153iul.iulie: 6 kWp 1.071 kWh, interval 894–1.248aug.august: 6 kWp 1.015 kWh, interval 852–1.179sept.septembrie: 6 kWp 841 kWh, interval 696–986oct.octombrie: 6 kWp 630 kWh, interval 508–752nov.noiembrie: 6 kWp 530 kWh, interval 397–663dec.decembrie: 6 kWp 451 kWh, interval 344–558

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Montpellier. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 405 557 708
februarie 459 600 741
martie 627 778 929
aprilie 729 885 1.042
mai 797 960 1.124
iunie 828 991 1.153
iulie 894 1.071 1.248
august 852 1.015 1.179
septembrie 696 841 986
octombrie 508 630 752
noiembrie 397 530 663
decembrie 344 451 558
An 7.693 9.195 10.698

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Montpellier

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.138 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 451 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Montpellier

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Montpellier

Montaj la sol sau pe acoperiș? Montpellier

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Montpellier

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare