Cât produc panourile solare? Nantes

Nantes: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.512 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.302 kWh, iar într-unul bun 8.722 kWh — 1.252 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 160% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 295 kWh, interval 223–368feb.februarie: 6 kWp 440 kWh, interval 354–526mar.martie: 6 kWp 637 kWh, interval 500–773apr.aprilie: 6 kWp 769 kWh, interval 604–934maimai: 6 kWp 850 kWh, interval 688–1.012iun.iunie: 6 kWp 853 kWh, interval 677–1.028iul.iulie: 6 kWp 859 kWh, interval 693–1.025aug.august: 6 kWp 847 kWh, interval 701–993sept.septembrie: 6 kWp 729 kWh, interval 578–880oct.octombrie: 6 kWp 543 kWh, interval 431–656nov.noiembrie: 6 kWp 393 kWh, interval 307–480dec.decembrie: 6 kWp 251 kWh, interval 192–311

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Nantes. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 223 295 368
februarie 354 440 526
martie 500 637 773
aprilie 604 769 934
mai 688 850 1.012
iunie 677 853 1.028
iulie 693 859 1.025
august 701 847 993
septembrie 578 729 880
octombrie 431 543 656
noiembrie 307 393 480
decembrie 192 251 311
An 6.302 7.512 8.722

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nantes

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.380 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 251 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nantes

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nantes

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nantes

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nantes

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare