Cât produc panourile solare? Nice

Nice: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.401 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.867 kWh, iar într-unul bun 10.936 kWh — 1.567 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 200% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 553 kWh, interval 435–672feb.februarie: 6 kWp 546 kWh, interval 400–691mar.martie: 6 kWp 817 kWh, interval 653–981apr.aprilie: 6 kWp 896 kWh, interval 733–1.059maimai: 6 kWp 956 kWh, interval 789–1.124iun.iunie: 6 kWp 991 kWh, interval 823–1.160iul.iulie: 6 kWp 1.053 kWh, interval 882–1.224aug.august: 6 kWp 1.030 kWh, interval 863–1.198sept.septembrie: 6 kWp 854 kWh, interval 714–993oct.octombrie: 6 kWp 667 kWh, interval 544–791nov.noiembrie: 6 kWp 538 kWh, interval 420–656dec.decembrie: 6 kWp 486 kWh, interval 382–591

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Nice. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 435 553 672
februarie 400 546 691
martie 653 817 981
aprilie 733 896 1.059
mai 789 956 1.124
iunie 823 991 1.160
iulie 882 1.053 1.224
august 863 1.030 1.198
septembrie 714 854 993
octombrie 544 667 791
noiembrie 420 538 656
decembrie 382 486 591
An 7.867 9.401 10.936

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nice

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.123 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 486 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nice

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nice

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nice

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nice

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare