Cât produc panourile solare? Perpignan

Perpignan: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.204 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.708 kWh, iar într-unul bun 10.700 kWh — 1.534 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 196% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 542 kWh, interval 419–666feb.februarie: 6 kWp 641 kWh, interval 510–772mar.martie: 6 kWp 796 kWh, interval 637–956apr.aprilie: 6 kWp 861 kWh, interval 700–1.022maimai: 6 kWp 939 kWh, interval 781–1.097iun.iunie: 6 kWp 931 kWh, interval 774–1.089iul.iulie: 6 kWp 998 kWh, interval 835–1.160aug.august: 6 kWp 965 kWh, interval 801–1.129sept.septembrie: 6 kWp 840 kWh, interval 693–986oct.octombrie: 6 kWp 693 kWh, interval 556–829nov.noiembrie: 6 kWp 555 kWh, interval 446–663dec.decembrie: 6 kWp 481 kWh, interval 390–573

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Perpignan. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 419 542 666
februarie 510 641 772
martie 637 796 956
aprilie 700 861 1.022
mai 781 939 1.097
iunie 774 931 1.089
iulie 835 998 1.160
august 801 965 1.129
septembrie 693 840 986
octombrie 556 693 829
noiembrie 446 555 663
decembrie 390 481 573
An 7.708 9.204 10.700

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Perpignan

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.219 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 481 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Perpignan

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Perpignan

Montaj la sol sau pe acoperiș? Perpignan

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Perpignan

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare