Cât produc panourile solare? Reims

Reims: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.105 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.911 kWh, iar într-unul bun 8.299 kWh — 1.184 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 151% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 240 kWh, interval 173–306feb.februarie: 6 kWp 406 kWh, interval 309–503mar.martie: 6 kWp 619 kWh, interval 465–773apr.aprilie: 6 kWp 805 kWh, interval 640–969maimai: 6 kWp 835 kWh, interval 669–1.000iun.iunie: 6 kWp 887 kWh, interval 712–1.062iul.iulie: 6 kWp 839 kWh, interval 648–1.030aug.august: 6 kWp 834 kWh, interval 681–987sept.septembrie: 6 kWp 707 kWh, interval 581–834oct.octombrie: 6 kWp 480 kWh, interval 372–587nov.noiembrie: 6 kWp 285 kWh, interval 226–343dec.decembrie: 6 kWp 184 kWh, interval 99–270

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Reims. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 173 240 306
februarie 309 406 503
martie 465 619 773
aprilie 640 805 969
mai 669 835 1.000
iunie 712 887 1.062
iulie 648 839 1.030
august 681 834 987
septembrie 581 707 834
octombrie 372 480 587
noiembrie 226 285 343
decembrie 99 184 270
An 5.911 7.105 8.299

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Reims

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.114 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 184 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Reims

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Reims

Montaj la sol sau pe acoperiș? Reims

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Reims

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare