Cât produc panourile solare? Rennes

Rennes: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.202 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.022 kWh, iar într-unul bun 8.383 kWh — 1.200 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 278 kWh, interval 214–341feb.februarie: 6 kWp 417 kWh, interval 334–501mar.martie: 6 kWp 613 kWh, interval 474–751apr.aprilie: 6 kWp 761 kWh, interval 617–904maimai: 6 kWp 802 kWh, interval 642–962iun.iunie: 6 kWp 818 kWh, interval 630–1.005iul.iulie: 6 kWp 824 kWh, interval 652–996aug.august: 6 kWp 781 kWh, interval 631–932sept.septembrie: 6 kWp 678 kWh, interval 543–812oct.octombrie: 6 kWp 491 kWh, interval 390–592nov.noiembrie: 6 kWp 360 kWh, interval 289–431dec.decembrie: 6 kWp 250 kWh, interval 194–306

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Rennes. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 214 278 341
februarie 334 417 501
martie 474 613 751
aprilie 617 761 904
mai 642 802 962
iunie 630 818 1.005
iulie 652 824 996
august 631 781 932
septembrie 543 678 812
octombrie 390 491 592
noiembrie 289 360 431
decembrie 194 250 306
An 6.022 7.202 8.383

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Rennes

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.304 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 250 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Rennes

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Rennes

Montaj la sol sau pe acoperiș? Rennes

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Rennes

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare