Cât produc panourile solare? Rouen

Rouen: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.735 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.630 kWh, iar într-unul bun 7.840 kWh — 1.123 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 143% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 223 kWh, interval 167–278feb.februarie: 6 kWp 349 kWh, interval 245–453mar.martie: 6 kWp 539 kWh, interval 394–683apr.aprilie: 6 kWp 761 kWh, interval 590–932maimai: 6 kWp 777 kWh, interval 613–941iun.iunie: 6 kWp 821 kWh, interval 642–1.000iul.iulie: 6 kWp 803 kWh, interval 633–974aug.august: 6 kWp 742 kWh, interval 599–885sept.septembrie: 6 kWp 672 kWh, interval 540–804oct.octombrie: 6 kWp 460 kWh, interval 367–553nov.noiembrie: 6 kWp 281 kWh, interval 227–335dec.decembrie: 6 kWp 194 kWh, interval 147–242

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Rouen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 167 223 278
februarie 245 349 453
martie 394 539 683
aprilie 590 761 932
mai 613 777 941
iunie 642 821 1.000
iulie 633 803 974
august 599 742 885
septembrie 540 672 804
octombrie 367 460 553
noiembrie 227 281 335
decembrie 147 194 242
An 5.630 6.735 7.840

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Rouen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.047 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 194 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Rouen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Rouen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Rouen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Rouen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare