Cât produc panourile solare? Saint-Étienne

Saint-Étienne: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.631 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.352 kWh, iar într-unul bun 8.910 kWh — 1.272 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 162% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 308 kWh, interval 227–389feb.februarie: 6 kWp 475 kWh, interval 338–612mar.martie: 6 kWp 676 kWh, interval 529–823apr.aprilie: 6 kWp 754 kWh, interval 615–894maimai: 6 kWp 776 kWh, interval 614–937iun.iunie: 6 kWp 867 kWh, interval 716–1.019iul.iulie: 6 kWp 977 kWh, interval 764–1.190aug.august: 6 kWp 880 kWh, interval 726–1.033sept.septembrie: 6 kWp 745 kWh, interval 601–888oct.octombrie: 6 kWp 590 kWh, interval 463–718nov.noiembrie: 6 kWp 353 kWh, interval 247–459dec.decembrie: 6 kWp 301 kWh, interval 151–451

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Saint-Étienne. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 227 308 389
februarie 338 475 612
martie 529 676 823
aprilie 615 754 894
mai 614 776 937
iunie 716 867 1.019
iulie 764 977 1.190
august 726 880 1.033
septembrie 601 745 888
octombrie 463 590 718
noiembrie 247 353 459
decembrie 151 301 451
An 6.352 7.631 8.910

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Saint-Étienne

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.436 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 301 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Saint-Étienne

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Saint-Étienne

Montaj la sol sau pe acoperiș? Saint-Étienne

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Saint-Étienne

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare