Cât produc panourile solare? Strasbourg

Strasbourg: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.018 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.847 kWh, iar într-unul bun 8.188 kWh — 1.170 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 149% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 225 kWh, interval 172–278feb.februarie: 6 kWp 385 kWh, interval 307–463mar.martie: 6 kWp 673 kWh, interval 509–838apr.aprilie: 6 kWp 760 kWh, interval 609–910maimai: 6 kWp 842 kWh, interval 687–997iun.iunie: 6 kWp 897 kWh, interval 709–1.086iul.iulie: 6 kWp 895 kWh, interval 721–1.068aug.august: 6 kWp 821 kWh, interval 664–979sept.septembrie: 6 kWp 712 kWh, interval 568–856oct.octombrie: 6 kWp 464 kWh, interval 368–559nov.noiembrie: 6 kWp 261 kWh, interval 191–330dec.decembrie: 6 kWp 184 kWh, interval 119–249

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Strasbourg. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 172 225 278
februarie 307 385 463
martie 509 673 838
aprilie 609 760 910
mai 687 842 997
iunie 709 897 1.086
iulie 721 895 1.068
august 664 821 979
septembrie 568 712 856
octombrie 368 464 559
noiembrie 191 261 330
decembrie 119 184 249
An 5.847 7.018 8.188

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Strasbourg

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.054 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 184 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Strasbourg

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Strasbourg

Montaj la sol sau pe acoperiș? Strasbourg

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Strasbourg

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare