Cât produc panourile solare? Toulon

Toulon: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.440 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.887 kWh, iar într-unul bun 10.993 kWh — 1.573 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 201% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 507 kWh, interval 369–645feb.februarie: 6 kWp 543 kWh, interval 403–683mar.martie: 6 kWp 809 kWh, interval 650–968apr.aprilie: 6 kWp 909 kWh, interval 757–1.060maimai: 6 kWp 983 kWh, interval 818–1.148iun.iunie: 6 kWp 990 kWh, interval 827–1.154iul.iulie: 6 kWp 1.082 kWh, interval 907–1.258aug.august: 6 kWp 1.048 kWh, interval 879–1.217sept.septembrie: 6 kWp 886 kWh, interval 739–1.033oct.octombrie: 6 kWp 696 kWh, interval 564–827nov.noiembrie: 6 kWp 526 kWh, interval 386–665dec.decembrie: 6 kWp 483 kWh, interval 372–594

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Toulon. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 369 507 645
februarie 403 543 683
martie 650 809 968
aprilie 757 909 1.060
mai 818 983 1.148
iunie 827 990 1.154
iulie 907 1.082 1.258
august 879 1.048 1.217
septembrie 739 886 1.033
octombrie 564 696 827
noiembrie 386 526 665
decembrie 372 483 594
An 7.887 9.440 10.993

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Toulon

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.058 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 483 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Toulon

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Toulon

Montaj la sol sau pe acoperiș? Toulon

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Toulon

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare