Cât produc panourile solare? Castlebar

Castlebar: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.518 kWh pe an. Într-un an slab sunt 2.944 kWh, iar într-unul bun 4.093 kWh — 880 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 84% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 104 kWh, interval 80–129feb.februarie: 4 kWp 171 kWh, interval 133–210mar.martie: 4 kWp 307 kWh, interval 244–370apr.aprilie: 4 kWp 418 kWh, interval 319–517maimai: 4 kWp 511 kWh, interval 419–602iun.iunie: 4 kWp 436 kWh, interval 344–528iul.iulie: 4 kWp 433 kWh, interval 356–510aug.august: 4 kWp 411 kWh, interval 340–482sept.septembrie: 4 kWp 311 kWh, interval 255–366oct.octombrie: 4 kWp 222 kWh, interval 169–276nov.noiembrie: 4 kWp 130 kWh, interval 100–160dec.decembrie: 4 kWp 85 kWh, interval 65–105

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Castlebar. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 80 104 129
februarie 133 171 210
martie 244 307 370
aprilie 319 418 517
mai 419 511 602
iunie 344 436 528
iulie 356 433 510
august 340 411 482
septembrie 255 311 366
octombrie 169 222 276
noiembrie 100 130 160
decembrie 65 85 105
An 2.944 3.518 4.093

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Castlebar

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 491 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 85 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Castlebar

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Castlebar

Montaj la sol sau pe acoperiș? Castlebar

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Castlebar

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare