Cât produc panourile solare? L'Aquila

L'Aquila: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.605 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.158 kWh, iar într-unul bun 10.052 kWh — 1.434 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 319% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 444 kWh, interval 314–574feb.februarie: 6 kWp 582 kWh, interval 437–727mar.martie: 6 kWp 777 kWh, interval 594–959apr.aprilie: 6 kWp 779 kWh, interval 629–930maimai: 6 kWp 832 kWh, interval 637–1.027iun.iunie: 6 kWp 891 kWh, interval 740–1.043iul.iulie: 6 kWp 985 kWh, interval 818–1.153aug.august: 6 kWp 950 kWh, interval 781–1.119sept.septembrie: 6 kWp 795 kWh, interval 653–936oct.octombrie: 6 kWp 680 kWh, interval 524–836nov.noiembrie: 6 kWp 460 kWh, interval 354–566dec.decembrie: 6 kWp 459 kWh, interval 327–591

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: L'Aquila. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 314 444 574
februarie 437 582 727
martie 594 777 959
aprilie 629 779 930
mai 637 832 1.027
iunie 740 891 1.043
iulie 818 985 1.153
august 781 950 1.119
septembrie 653 795 936
octombrie 524 680 836
noiembrie 354 460 566
decembrie 327 459 591
An 7.158 8.605 10.052

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? L'Aquila

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.945 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 444 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? L'Aquila

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru L'Aquila

Montaj la sol sau pe acoperiș? L'Aquila

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: L'Aquila

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Italia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare