Cât produc panourile solare? Verona

Verona: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.405 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.029 kWh, iar într-unul bun 9.780 kWh — 1.401 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 311% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 469 kWh, interval 348–589feb.februarie: 6 kWp 496 kWh, interval 352–640mar.martie: 6 kWp 779 kWh, interval 609–949apr.aprilie: 6 kWp 820 kWh, interval 674–967maimai: 6 kWp 859 kWh, interval 710–1.009iun.iunie: 6 kWp 935 kWh, interval 778–1.093iul.iulie: 6 kWp 986 kWh, interval 810–1.162aug.august: 6 kWp 925 kWh, interval 769–1.081sept.septembrie: 6 kWp 794 kWh, interval 660–929oct.octombrie: 6 kWp 603 kWh, interval 490–716nov.noiembrie: 6 kWp 405 kWh, interval 299–510dec.decembrie: 6 kWp 387 kWh, interval 247–527

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Verona. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,0 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,0 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 348 469 589
februarie 352 496 640
martie 609 779 949
aprilie 674 820 967
mai 710 859 1.009
iunie 778 935 1.093
iulie 810 986 1.162
august 769 925 1.081
septembrie 660 794 929
octombrie 490 603 716
noiembrie 299 405 510
decembrie 247 387 527
An 7.029 8.405 9.780

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Verona

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.757 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 387 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Verona

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Verona

Montaj la sol sau pe acoperiș? Verona

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Verona

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Italia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare