Cât produc panourile solare? Den Helder

Den Helder: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.240 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.536 kWh, iar într-unul bun 4.944 kWh — 1.060 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 151% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 112 kWh, interval 84–140feb.februarie: 4 kWp 211 kWh, interval 152–269mar.martie: 4 kWp 360 kWh, interval 276–443apr.aprilie: 4 kWp 496 kWh, interval 390–602maimai: 4 kWp 574 kWh, interval 457–691iun.iunie: 4 kWp 549 kWh, interval 450–649iul.iulie: 4 kWp 542 kWh, interval 451–633aug.august: 4 kWp 510 kWh, interval 413–607sept.septembrie: 4 kWp 390 kWh, interval 315–464oct.octombrie: 4 kWp 237 kWh, interval 173–301nov.noiembrie: 4 kWp 141 kWh, interval 110–172dec.decembrie: 4 kWp 100 kWh, interval 76–124

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Den Helder. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 84 112 140
februarie 152 211 269
martie 276 360 443
aprilie 390 496 602
mai 457 574 691
iunie 450 549 649
iulie 451 542 633
august 413 510 607
septembrie 315 390 464
octombrie 173 237 301
noiembrie 110 141 172
decembrie 76 100 124
An 3.536 4.240 4.944

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Den Helder

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 563 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 100 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Den Helder

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Den Helder

Montaj la sol sau pe acoperiș? Den Helder

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Den Helder

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare