Cât produc panourile solare? Leeuwarden

Leeuwarden: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.171 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.456 kWh, iar într-unul bun 4.887 kWh — 1.043 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 149% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 122 kWh, interval 90–153feb.februarie: 4 kWp 218 kWh, interval 166–271mar.martie: 4 kWp 366 kWh, interval 279–453apr.aprilie: 4 kWp 476 kWh, interval 382–569maimai: 4 kWp 547 kWh, interval 431–662iun.iunie: 4 kWp 533 kWh, interval 437–629iul.iulie: 4 kWp 526 kWh, interval 436–615aug.august: 4 kWp 498 kWh, interval 414–583sept.septembrie: 4 kWp 389 kWh, interval 307–471oct.octombrie: 4 kWp 251 kWh, interval 199–303nov.noiembrie: 4 kWp 140 kWh, interval 104–177dec.decembrie: 4 kWp 96 kWh, interval 63–129

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Leeuwarden. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 90 122 153
februarie 166 218 271
martie 279 366 453
aprilie 382 476 569
mai 431 547 662
iunie 437 533 629
iulie 436 526 615
august 414 498 583
septembrie 307 389 471
octombrie 199 251 303
noiembrie 104 140 177
decembrie 63 96 129
An 3.456 4.171 4.887

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Leeuwarden

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 576 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 96 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Leeuwarden

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Leeuwarden

Montaj la sol sau pe acoperiș? Leeuwarden

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Leeuwarden

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare