Cât produc panourile solare? Blenheim

Blenheim: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 7.753 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.472 kWh, iar într-unul bun 9.034 kWh — 1.551 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 111% din consumul anual al unei case tipice (7.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 844 kWh, interval 681–1.008feb.februarie: 5 kWp 777 kWh, interval 612–941mar.martie: 5 kWp 725 kWh, interval 600–851apr.aprilie: 5 kWp 601 kWh, interval 459–742maimai: 5 kWp 507 kWh, interval 410–604iun.iunie: 5 kWp 387 kWh, interval 311–462iul.iulie: 5 kWp 457 kWh, interval 356–558aug.august: 5 kWp 540 kWh, interval 435–644sept.septembrie: 5 kWp 640 kWh, interval 524–757oct.octombrie: 5 kWp 775 kWh, interval 642–907nov.noiembrie: 5 kWp 787 kWh, interval 642–932dec.decembrie: 5 kWp 774 kWh, interval 631–917

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Blenheim. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 681 844 1.008
februarie 612 777 941
martie 600 725 851
aprilie 459 601 742
mai 410 507 604
iunie 311 387 462
iulie 356 457 558
august 435 540 644
septembrie 524 640 757
octombrie 642 775 907
noiembrie 642 787 932
decembrie 631 774 917
An 6.472 7.753 9.034

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Blenheim

Din mai–august instalația produce cam 1.890 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 387 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Blenheim

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Blenheim

Montaj la sol sau pe acoperiș? Blenheim

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Blenheim

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Noua Zeelandă

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare