Cât produc panourile solare? Hastings

Hastings: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 7.655 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.361 kWh, iar într-unul bun 8.948 kWh — 1.531 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 109% din consumul anual al unei case tipice (7.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 844 kWh, interval 693–996feb.februarie: 5 kWp 713 kWh, interval 562–865mar.martie: 5 kWp 670 kWh, interval 529–810apr.aprilie: 5 kWp 587 kWh, interval 470–705maimai: 5 kWp 522 kWh, interval 425–618iun.iunie: 5 kWp 403 kWh, interval 323–483iul.iulie: 5 kWp 477 kWh, interval 375–579aug.august: 5 kWp 565 kWh, interval 455–675sept.septembrie: 5 kWp 634 kWh, interval 515–754oct.octombrie: 5 kWp 767 kWh, interval 621–913nov.noiembrie: 5 kWp 734 kWh, interval 578–889dec.decembrie: 5 kWp 786 kWh, interval 645–926

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Hastings. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 693 844 996
februarie 562 713 865
martie 529 670 810
aprilie 470 587 705
mai 425 522 618
iunie 323 403 483
iulie 375 477 579
august 455 565 675
septembrie 515 634 754
octombrie 621 767 913
noiembrie 578 734 889
decembrie 645 786 926
An 6.361 7.655 8.948

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Hastings

Din mai–august instalația produce cam 1.966 kWh, adică 26 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 403 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Hastings

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Hastings

Montaj la sol sau pe acoperiș? Hastings

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Hastings

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Noua Zeelandă

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare