Cât produc panourile solare? Whanganui

Whanganui: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 7.200 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.019 kWh, iar într-unul bun 8.381 kWh — 1.440 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 103% din consumul anual al unei case tipice (7.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 804 kWh, interval 644–964feb.februarie: 5 kWp 707 kWh, interval 572–842mar.martie: 5 kWp 673 kWh, interval 555–792apr.aprilie: 5 kWp 555 kWh, interval 440–671maimai: 5 kWp 458 kWh, interval 375–540iun.iunie: 5 kWp 368 kWh, interval 293–443iul.iulie: 5 kWp 421 kWh, interval 338–503aug.august: 5 kWp 513 kWh, interval 420–605sept.septembrie: 5 kWp 587 kWh, interval 481–693oct.octombrie: 5 kWp 702 kWh, interval 581–823nov.noiembrie: 5 kWp 711 kWh, interval 574–847dec.decembrie: 5 kWp 750 kWh, interval 611–889

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Whanganui. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 644 804 964
februarie 572 707 842
martie 555 673 792
aprilie 440 555 671
mai 375 458 540
iunie 293 368 443
iulie 338 421 503
august 420 513 605
septembrie 481 587 693
octombrie 581 702 823
noiembrie 574 711 847
decembrie 611 750 889
An 6.019 7.200 8.381

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Whanganui

Din mai–august instalația produce cam 1.759 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 368 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Whanganui

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Whanganui

Montaj la sol sau pe acoperiș? Whanganui

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Whanganui

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Noua Zeelandă

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare