Cât produc panourile solare? Whangārei

Whangārei: o instalație de 5 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 7.337 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.133 kWh, iar într-unul bun 8.541 kWh — 1.467 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 105% din consumul anual al unei case tipice (7.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 791 kWh, interval 635–947feb.februarie: 5 kWp 648 kWh, interval 527–768mar.martie: 5 kWp 692 kWh, interval 570–814apr.aprilie: 5 kWp 586 kWh, interval 484–688maimai: 5 kWp 504 kWh, interval 408–599iun.iunie: 5 kWp 415 kWh, interval 339–492iul.iulie: 5 kWp 467 kWh, interval 389–545aug.august: 5 kWp 543 kWh, interval 451–635sept.septembrie: 5 kWp 614 kWh, interval 507–721oct.octombrie: 5 kWp 681 kWh, interval 562–801nov.noiembrie: 5 kWp 701 kWh, interval 574–829dec.decembrie: 5 kWp 735 kWh, interval 597–873

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Whangārei. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 635 791 947
februarie 527 648 768
martie 570 692 814
aprilie 484 586 688
mai 408 504 599
iunie 339 415 492
iulie 389 467 545
august 451 543 635
septembrie 507 614 721
octombrie 562 681 801
noiembrie 574 701 829
decembrie 597 735 873
An 6.133 7.337 8.541

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Whangārei

Din mai–august instalația produce cam 1.928 kWh, adică 26 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 415 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Whangārei

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Whangārei

Montaj la sol sau pe acoperiș? Whangārei

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Whangārei

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Noua Zeelandă

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare