Cât produc panourile solare? Koszalin

Koszalin: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.444 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.354 kWh, iar într-unul bun 7.533 kWh — 1.074 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 258% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 137 kWh, interval 107–168feb.februarie: 6 kWp 297 kWh, interval 241–353mar.martie: 6 kWp 490 kWh, interval 360–620apr.aprilie: 6 kWp 754 kWh, interval 600–908maimai: 6 kWp 858 kWh, interval 676–1.040iun.iunie: 6 kWp 889 kWh, interval 720–1.059iul.iulie: 6 kWp 842 kWh, interval 689–995aug.august: 6 kWp 797 kWh, interval 641–953sept.septembrie: 6 kWp 636 kWh, interval 488–784oct.octombrie: 6 kWp 366 kWh, interval 261–470nov.noiembrie: 6 kWp 165 kWh, interval 119–211dec.decembrie: 6 kWp 106 kWh, interval 68–143

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Koszalin. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 107 137 168
februarie 241 297 353
martie 360 490 620
aprilie 600 754 908
mai 676 858 1.040
iunie 720 889 1.059
iulie 689 842 995
august 641 797 953
septembrie 488 636 784
octombrie 261 366 470
noiembrie 119 165 211
decembrie 68 106 143
An 5.354 6.444 7.533

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Koszalin

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 705 kWh, adică 11 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 106 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Koszalin

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Koszalin

Montaj la sol sau pe acoperiș? Koszalin

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Koszalin

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Polonia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare