Cât produc panourile solare? Castelo Branco

Castelo Branco: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.084 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.772 kWh, iar într-unul bun 9.397 kWh — 1.617 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 269% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 521 kWh, interval 401–641feb.februarie: 5 kWp 570 kWh, interval 442–697mar.martie: 5 kWp 686 kWh, interval 539–834apr.aprilie: 5 kWp 697 kWh, interval 558–837maimai: 5 kWp 813 kWh, interval 669–957iun.iunie: 5 kWp 803 kWh, interval 669–937iul.iulie: 5 kWp 896 kWh, interval 753–1.040aug.august: 5 kWp 902 kWh, interval 756–1.047sept.septembrie: 5 kWp 761 kWh, interval 617–904oct.octombrie: 5 kWp 631 kWh, interval 497–766nov.noiembrie: 5 kWp 437 kWh, interval 315–559dec.decembrie: 5 kWp 431 kWh, interval 333–528

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Castelo Branco. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 401 521 641
februarie 442 570 697
martie 539 686 834
aprilie 558 697 837
mai 669 813 957
iunie 669 803 937
iulie 753 896 1.040
august 756 902 1.047
septembrie 617 761 904
octombrie 497 631 766
noiembrie 315 437 559
decembrie 333 431 528
An 6.772 8.084 9.397

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Castelo Branco

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.959 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 431 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Castelo Branco

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Castelo Branco

Montaj la sol sau pe acoperiș? Castelo Branco

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Castelo Branco

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare