Cât produc panourile solare? Santarém

Santarém: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.191 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.857 kWh, iar într-unul bun 9.525 kWh — 1.638 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 273% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 513 kWh, interval 392–634feb.februarie: 5 kWp 535 kWh, interval 412–658mar.martie: 5 kWp 700 kWh, interval 549–850apr.aprilie: 5 kWp 689 kWh, interval 536–842maimai: 5 kWp 818 kWh, interval 679–956iun.iunie: 5 kWp 798 kWh, interval 661–935iul.iulie: 5 kWp 886 kWh, interval 737–1.036aug.august: 5 kWp 895 kWh, interval 750–1.040sept.septembrie: 5 kWp 771 kWh, interval 623–920oct.octombrie: 5 kWp 604 kWh, interval 480–727nov.noiembrie: 5 kWp 425 kWh, interval 306–544dec.decembrie: 5 kWp 446 kWh, interval 348–543

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Santarém. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 392 513 634
februarie 412 535 658
martie 549 700 850
aprilie 536 689 842
mai 679 818 956
iunie 661 798 935
iulie 737 886 1.036
august 750 895 1.040
septembrie 623 771 920
octombrie 480 604 727
noiembrie 306 425 544
decembrie 348 446 543
An 6.857 8.191 9.525

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Santarém

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.918 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 425 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Santarém

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Santarém

Montaj la sol sau pe acoperiș? Santarém

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Santarém

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare