Cât produc panourile solare? Viseu

Viseu: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.620 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.368 kWh, iar într-unul bun 8.873 kWh — 1.524 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 254% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 466 kWh, interval 331–602feb.februarie: 5 kWp 482 kWh, interval 344–619mar.martie: 5 kWp 633 kWh, interval 479–787apr.aprilie: 5 kWp 648 kWh, interval 507–788maimai: 5 kWp 782 kWh, interval 639–925iun.iunie: 5 kWp 745 kWh, interval 610–881iul.iulie: 5 kWp 873 kWh, interval 726–1.021aug.august: 5 kWp 883 kWh, interval 736–1.030sept.septembrie: 5 kWp 720 kWh, interval 574–866oct.octombrie: 5 kWp 561 kWh, interval 426–696nov.noiembrie: 5 kWp 399 kWh, interval 255–542dec.decembrie: 5 kWp 415 kWh, interval 309–522

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Viseu. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 331 466 602
februarie 344 482 619
martie 479 633 787
aprilie 507 648 788
mai 639 782 925
iunie 610 745 881
iulie 726 873 1.021
august 736 883 1.030
septembrie 574 720 866
octombrie 426 561 696
noiembrie 255 399 542
decembrie 309 415 522
An 6.368 7.620 8.873

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Viseu

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.762 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 399 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Viseu

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Viseu

Montaj la sol sau pe acoperiș? Viseu

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Viseu

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare