Cât produc panourile solare? Dolný Kubín

Dolný Kubín: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.354 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.314 kWh, iar într-unul bun 7.395 kWh — 1.059 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 227% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 214 kWh, interval 138–291feb.februarie: 6 kWp 324 kWh, interval 248–401mar.martie: 6 kWp 547 kWh, interval 434–660apr.aprilie: 6 kWp 620 kWh, interval 459–782maimai: 6 kWp 724 kWh, interval 567–881iun.iunie: 6 kWp 811 kWh, interval 628–994iul.iulie: 6 kWp 803 kWh, interval 665–940aug.august: 6 kWp 781 kWh, interval 642–920sept.septembrie: 6 kWp 587 kWh, interval 443–731oct.octombrie: 6 kWp 393 kWh, interval 266–521nov.noiembrie: 6 kWp 238 kWh, interval 177–299dec.decembrie: 6 kWp 165 kWh, interval 108–223

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Dolný Kubín. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 138 214 291
februarie 248 324 401
martie 434 547 660
aprilie 459 620 782
mai 567 724 881
iunie 628 811 994
iulie 665 803 940
august 642 781 920
septembrie 443 587 731
octombrie 266 393 521
noiembrie 177 238 299
decembrie 108 165 223
An 5.314 6.354 7.395

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Dolný Kubín

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 942 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 165 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Dolný Kubín

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Dolný Kubín

Montaj la sol sau pe acoperiș? Dolný Kubín

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Dolný Kubín

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare