Cât produc panourile solare? Levice

Levice: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.549 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.313 kWh, iar într-unul bun 8.786 kWh — 1.258 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 270% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 250 kWh, interval 187–314feb.februarie: 6 kWp 437 kWh, interval 313–560mar.martie: 6 kWp 712 kWh, interval 564–859apr.aprilie: 6 kWp 789 kWh, interval 631–946maimai: 6 kWp 864 kWh, interval 695–1.034iun.iunie: 6 kWp 940 kWh, interval 757–1.124iul.iulie: 6 kWp 937 kWh, interval 784–1.090aug.august: 6 kWp 903 kWh, interval 741–1.065sept.septembrie: 6 kWp 750 kWh, interval 604–897oct.octombrie: 6 kWp 519 kWh, interval 356–682nov.noiembrie: 6 kWp 310 kWh, interval 231–390dec.decembrie: 6 kWp 216 kWh, interval 147–286

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Levice. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 187 250 314
februarie 313 437 560
martie 564 712 859
aprilie 631 789 946
mai 695 864 1.034
iunie 757 940 1.124
iulie 784 937 1.090
august 741 903 1.065
septembrie 604 750 897
octombrie 356 519 682
noiembrie 231 310 390
decembrie 147 216 286
An 6.313 7.549 8.786

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Levice

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.213 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 216 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Levice

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Levice

Montaj la sol sau pe acoperiș? Levice

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Levice

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare