Cât produc panourile solare? Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.792 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.640 kWh, iar într-unul bun 7.944 kWh — 1.132 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 243% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 263 kWh, interval 137–388feb.februarie: 6 kWp 408 kWh, interval 308–508mar.martie: 6 kWp 596 kWh, interval 478–713apr.aprilie: 6 kWp 686 kWh, interval 549–824maimai: 6 kWp 767 kWh, interval 624–910iun.iunie: 6 kWp 809 kWh, interval 641–977iul.iulie: 6 kWp 822 kWh, interval 681–963aug.august: 6 kWp 787 kWh, interval 645–928sept.septembrie: 6 kWp 627 kWh, interval 475–778oct.octombrie: 6 kWp 453 kWh, interval 298–609nov.noiembrie: 6 kWp 307 kWh, interval 218–396dec.decembrie: 6 kWp 204 kWh, interval 128–280

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Liptovský Mikuláš. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 137 263 388
februarie 308 408 508
martie 478 596 713
aprilie 549 686 824
mai 624 767 910
iunie 641 809 977
iulie 681 822 963
august 645 787 928
septembrie 475 627 778
octombrie 298 453 609
noiembrie 218 307 396
decembrie 128 204 280
An 5.640 6.792 7.944

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Liptovský Mikuláš

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.181 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 204 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Liptovský Mikuláš

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Liptovský Mikuláš

Montaj la sol sau pe acoperiș? Liptovský Mikuláš

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Liptovský Mikuláš

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare