Cât produc panourile solare? Nitra

Nitra: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.574 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.339 kWh, iar într-unul bun 8.808 kWh — 1.262 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 270% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 251 kWh, interval 185–317feb.februarie: 6 kWp 369 kWh, interval 252–487mar.martie: 6 kWp 709 kWh, interval 551–868apr.aprilie: 6 kWp 798 kWh, interval 632–964maimai: 6 kWp 878 kWh, interval 701–1.056iun.iunie: 6 kWp 948 kWh, interval 771–1.125iul.iulie: 6 kWp 964 kWh, interval 808–1.121aug.august: 6 kWp 902 kWh, interval 743–1.061sept.septembrie: 6 kWp 742 kWh, interval 580–905oct.octombrie: 6 kWp 532 kWh, interval 381–683nov.noiembrie: 6 kWp 318 kWh, interval 228–408dec.decembrie: 6 kWp 216 kWh, interval 150–281

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Nitra. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 185 251 317
februarie 252 369 487
martie 551 709 868
aprilie 632 798 964
mai 701 878 1.056
iunie 771 948 1.125
iulie 808 964 1.121
august 743 902 1.061
septembrie 580 742 905
octombrie 381 532 683
noiembrie 228 318 408
decembrie 150 216 281
An 6.339 7.574 8.808

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nitra

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.154 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 216 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nitra

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nitra

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nitra

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nitra

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare