Cât produc panourile solare? Piešťany

Piešťany: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.197 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.027 kWh, iar într-unul bun 8.368 kWh — 1.200 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 257% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 227 kWh, interval 163–291feb.februarie: 6 kWp 414 kWh, interval 320–508mar.martie: 6 kWp 673 kWh, interval 536–810apr.aprilie: 6 kWp 738 kWh, interval 583–893maimai: 6 kWp 860 kWh, interval 694–1.025iun.iunie: 6 kWp 933 kWh, interval 756–1.111iul.iulie: 6 kWp 915 kWh, interval 762–1.067aug.august: 6 kWp 858 kWh, interval 702–1.014sept.septembrie: 6 kWp 697 kWh, interval 538–855oct.octombrie: 6 kWp 496 kWh, interval 350–642nov.noiembrie: 6 kWp 276 kWh, interval 199–353dec.decembrie: 6 kWp 197 kWh, interval 144–250

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Piešťany. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 163 227 291
februarie 320 414 508
martie 536 673 810
aprilie 583 738 893
mai 694 860 1.025
iunie 756 933 1.111
iulie 762 915 1.067
august 702 858 1.014
septembrie 538 697 855
octombrie 350 496 642
noiembrie 199 276 353
decembrie 144 197 250
An 6.027 7.197 8.368

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Piešťany

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.113 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 197 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Piešťany

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Piešťany

Montaj la sol sau pe acoperiș? Piešťany

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Piešťany

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare