Cât produc panourile solare? Trnava

Trnava: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.499 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.286 kWh, iar într-unul bun 8.711 kWh — 1.250 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 268% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 245 kWh, interval 177–314feb.februarie: 6 kWp 353 kWh, interval 248–458mar.martie: 6 kWp 695 kWh, interval 553–837apr.aprilie: 6 kWp 790 kWh, interval 631–949maimai: 6 kWp 885 kWh, interval 711–1.059iun.iunie: 6 kWp 951 kWh, interval 773–1.128iul.iulie: 6 kWp 941 kWh, interval 787–1.095aug.august: 6 kWp 893 kWh, interval 726–1.060sept.septembrie: 6 kWp 742 kWh, interval 577–907oct.octombrie: 6 kWp 518 kWh, interval 357–680nov.noiembrie: 6 kWp 307 kWh, interval 214–400dec.decembrie: 6 kWp 192 kWh, interval 131–253

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Trnava. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 177 245 314
februarie 248 353 458
martie 553 695 837
aprilie 631 790 949
mai 711 885 1.059
iunie 773 951 1.128
iulie 787 941 1.095
august 726 893 1.060
septembrie 577 742 907
octombrie 357 518 680
noiembrie 214 307 400
decembrie 131 192 253
An 6.286 7.499 8.711

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Trnava

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.097 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 192 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Trnava

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Trnava

Montaj la sol sau pe acoperiș? Trnava

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Trnava

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare