Cât produc panourile solare? Чернівці

Чернівці: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.999 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.868 kWh, iar într-unul bun 8.129 kWh — 1.166 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 280% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 217 kWh, interval 148–286feb.februarie: 6 kWp 347 kWh, interval 268–426mar.martie: 6 kWp 588 kWh, interval 482–694apr.aprilie: 6 kWp 710 kWh, interval 551–869maimai: 6 kWp 829 kWh, interval 658–1.000iun.iunie: 6 kWp 832 kWh, interval 676–988iul.iulie: 6 kWp 902 kWh, interval 748–1.057aug.august: 6 kWp 912 kWh, interval 750–1.075sept.septembrie: 6 kWp 732 kWh, interval 563–902oct.octombrie: 6 kWp 530 kWh, interval 360–699nov.noiembrie: 6 kWp 230 kWh, interval 165–295dec.decembrie: 6 kWp 187 kWh, interval 121–253

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Чернівці. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 148 217 286
februarie 268 347 426
martie 482 588 694
aprilie 551 710 869
mai 658 829 1.000
iunie 676 832 988
iulie 748 902 1.057
august 750 912 1.075
septembrie 563 732 902
octombrie 360 530 699
noiembrie 165 230 295
decembrie 121 187 253
An 5.868 6.999 8.129

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Чернівці

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 981 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 187 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Чернівці

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Чернівці

Montaj la sol sau pe acoperiș? Чернівці

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Чернівці

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Ucraina

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare