Cât produc panourile solare? Суми

Суми: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.780 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.576 kWh, iar într-unul bun 7.984 kWh — 1.130 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 271% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 168 kWh, interval 110–227feb.februarie: 6 kWp 319 kWh, interval 246–391mar.martie: 6 kWp 592 kWh, interval 443–741apr.aprilie: 6 kWp 683 kWh, interval 503–864maimai: 6 kWp 866 kWh, interval 693–1.040iun.iunie: 6 kWp 881 kWh, interval 724–1.038iul.iulie: 6 kWp 900 kWh, interval 747–1.052aug.august: 6 kWp 909 kWh, interval 750–1.069sept.septembrie: 6 kWp 704 kWh, interval 542–866oct.octombrie: 6 kWp 453 kWh, interval 321–585nov.noiembrie: 6 kWp 190 kWh, interval 117–262dec.decembrie: 6 kWp 124 kWh, interval 88–161

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Суми. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 110 168 227
februarie 246 319 391
martie 443 592 741
aprilie 503 683 864
mai 693 866 1.040
iunie 724 881 1.038
iulie 747 900 1.052
august 750 909 1.069
septembrie 542 704 866
octombrie 321 453 585
noiembrie 117 190 262
decembrie 88 124 161
An 5.576 6.780 7.984

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Суми

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 801 kWh, adică 12 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 124 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Суми

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Суми

Montaj la sol sau pe acoperiș? Суми

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Суми

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Ucraina

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare