Cât produc panourile solare? Hallein

Hallein: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.788 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.660 kWh, iar într-unul bun 7.917 kWh — 1.131 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 170% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 253 kWh, interval 181–326feb.februarie: 6 kWp 450 kWh, interval 333–566mar.martie: 6 kWp 561 kWh, interval 435–687apr.aprilie: 6 kWp 675 kWh, interval 478–872maimai: 6 kWp 673 kWh, interval 505–841iun.iunie: 6 kWp 788 kWh, interval 614–962iul.iulie: 6 kWp 780 kWh, interval 641–918aug.august: 6 kWp 774 kWh, interval 620–928sept.septembrie: 6 kWp 640 kWh, interval 475–804oct.octombrie: 6 kWp 528 kWh, interval 394–662nov.noiembrie: 6 kWp 350 kWh, interval 249–451dec.decembrie: 6 kWp 226 kWh, interval 136–315

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Hallein. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 181 253 326
februarie 333 450 566
martie 435 561 687
aprilie 478 675 872
mai 505 673 841
iunie 614 788 962
iulie 641 780 918
august 620 774 928
septembrie 475 640 804
octombrie 394 528 662
noiembrie 249 350 451
decembrie 136 226 315
An 5.660 6.788 7.917

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Hallein

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.278 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 226 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Hallein

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Hallein

Montaj la sol sau pe acoperiș? Hallein

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Hallein

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare