Cât produc panourile solare? Leoben

Leoben: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.020 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.867 kWh, iar într-unul bun 8.173 kWh — 1.170 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 176% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 336 kWh, interval 226–446feb.februarie: 6 kWp 501 kWh, interval 366–636mar.martie: 6 kWp 658 kWh, interval 525–791apr.aprilie: 6 kWp 672 kWh, interval 528–815maimai: 6 kWp 680 kWh, interval 557–803iun.iunie: 6 kWp 756 kWh, interval 601–912iul.iulie: 6 kWp 803 kWh, interval 670–935aug.august: 6 kWp 732 kWh, interval 594–871sept.septembrie: 6 kWp 653 kWh, interval 488–818oct.octombrie: 6 kWp 539 kWh, interval 430–648nov.noiembrie: 6 kWp 343 kWh, interval 250–437dec.decembrie: 6 kWp 301 kWh, interval 198–403

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Leoben. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 226 336 446
februarie 366 501 636
martie 525 658 791
aprilie 528 672 815
mai 557 680 803
iunie 601 756 912
iulie 670 803 935
august 594 732 871
septembrie 488 653 818
octombrie 430 539 648
noiembrie 250 343 437
decembrie 198 301 403
An 5.867 7.020 8.173

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Leoben

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.481 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 301 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Leoben

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Leoben

Montaj la sol sau pe acoperiș? Leoben

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Leoben

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare