Cât produc panourile solare? Wien

Wien: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.236 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.048 kWh, iar într-unul bun 8.424 kWh — 1.206 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 181% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 265 kWh, interval 206–324feb.februarie: 6 kWp 435 kWh, interval 325–545mar.martie: 6 kWp 639 kWh, interval 490–788apr.aprilie: 6 kWp 738 kWh, interval 569–907maimai: 6 kWp 813 kWh, interval 641–986iun.iunie: 6 kWp 894 kWh, interval 696–1.093iul.iulie: 6 kWp 905 kWh, interval 756–1.055aug.august: 6 kWp 842 kWh, interval 687–997sept.septembrie: 6 kWp 731 kWh, interval 571–892oct.octombrie: 6 kWp 496 kWh, interval 337–654nov.noiembrie: 6 kWp 297 kWh, interval 231–364dec.decembrie: 6 kWp 241 kWh, interval 188–295

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Wien. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 206 265 324
februarie 325 435 545
martie 490 639 788
aprilie 569 738 907
mai 641 813 986
iunie 696 894 1.093
iulie 756 905 1.055
august 687 842 997
septembrie 571 731 892
octombrie 337 496 654
noiembrie 231 297 364
decembrie 188 241 295
An 6.048 7.236 8.424

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Wien

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.239 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 241 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Wien

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Wien

Montaj la sol sau pe acoperiș? Wien

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Wien

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare