Cât produc panourile solare? Bunbury

Bunbury: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.890 kWh pe an. Într-un an slab sunt 9.096 kWh, iar într-unul bun 12.683 kWh — 1.650 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 198% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 1.196 kWh, interval 1.000–1.393feb.februarie: 6.6 kWp 1.049 kWh, interval 865–1.234mar.martie: 6.6 kWp 1.025 kWh, interval 854–1.196apr.aprilie: 6.6 kWp 866 kWh, interval 701–1.031maimai: 6.6 kWp 738 kWh, interval 571–905iun.iunie: 6.6 kWp 610 kWh, interval 505–715iul.iulie: 6.6 kWp 617 kWh, interval 510–725aug.august: 6.6 kWp 760 kWh, interval 623–897sept.septembrie: 6.6 kWp 857 kWh, interval 699–1.016oct.octombrie: 6.6 kWp 997 kWh, interval 818–1.176nov.noiembrie: 6.6 kWp 1.065 kWh, interval 878–1.253dec.decembrie: 6.6 kWp 1.157 kWh, interval 968–1.345

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Bunbury. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 1.000 1.196 1.393
februarie 865 1.049 1.234
martie 854 1.025 1.196
aprilie 701 866 1.031
mai 571 738 905
iunie 505 610 715
iulie 510 617 725
august 623 760 897
septembrie 699 857 1.016
octombrie 818 997 1.176
noiembrie 878 1.065 1.253
decembrie 968 1.157 1.345
An 9.096 10.890 12.683

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Bunbury

Din mai–august instalația produce cam 2.725 kWh, adică 25 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 610 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Bunbury

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Bunbury

Montaj la sol sau pe acoperiș? Bunbury

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Bunbury

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare