Cât produc panourile solare? Mackay

Mackay: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.672 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.947 kWh, iar într-unul bun 12.396 kWh — 1.617 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 194% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 790 kWh, interval 632–949feb.februarie: 6.6 kWp 774 kWh, interval 629–920mar.martie: 6.6 kWp 888 kWh, interval 697–1.079apr.aprilie: 6.6 kWp 878 kWh, interval 689–1.066maimai: 6.6 kWp 911 kWh, interval 725–1.097iun.iunie: 6.6 kWp 824 kWh, interval 672–975iul.iulie: 6.6 kWp 909 kWh, interval 743–1.075aug.august: 6.6 kWp 1.004 kWh, interval 831–1.176sept.septembrie: 6.6 kWp 1.003 kWh, interval 816–1.190oct.octombrie: 6.6 kWp 1.005 kWh, interval 821–1.189nov.noiembrie: 6.6 kWp 883 kWh, interval 716–1.049dec.decembrie: 6.6 kWp 835 kWh, interval 669–1.000

kWh pe lună

O zi tipică: octombrie

Luna cea mai însorită: Mackay. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 632 790 949
februarie 629 774 920
martie 697 888 1.079
aprilie 689 878 1.066
mai 725 911 1.097
iunie 672 824 975
iulie 743 909 1.075
august 831 1.004 1.176
septembrie 816 1.003 1.190
octombrie 821 1.005 1.189
noiembrie 716 883 1.049
decembrie 669 835 1.000
An 8.947 10.672 12.396

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Mackay

Din mai–august instalația produce cam 3.647 kWh, adică 34 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (februarie) dă aproximativ 774 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Mackay

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Mackay

Montaj la sol sau pe acoperiș? Mackay

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Mackay

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare