Cât produc panourile solare? Perth

Perth: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 11.438 kWh pe an. Într-un an slab sunt 9.578 kWh, iar într-unul bun 13.298 kWh — 1.733 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 208% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 1.181 kWh, interval 981–1.382feb.februarie: 6.6 kWp 1.071 kWh, interval 880–1.262mar.martie: 6.6 kWp 1.073 kWh, interval 897–1.250apr.aprilie: 6.6 kWp 930 kWh, interval 767–1.094maimai: 6.6 kWp 836 kWh, interval 665–1.007iun.iunie: 6.6 kWp 666 kWh, interval 547–784iul.iulie: 6.6 kWp 673 kWh, interval 534–812aug.august: 6.6 kWp 821 kWh, interval 672–970sept.septembrie: 6.6 kWp 920 kWh, interval 752–1.088oct.octombrie: 6.6 kWp 1.094 kWh, interval 894–1.294nov.noiembrie: 6.6 kWp 1.107 kWh, interval 916–1.298dec.decembrie: 6.6 kWp 1.170 kWh, interval 981–1.359

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Perth. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 5,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 5,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 981 1.181 1.382
februarie 880 1.071 1.262
martie 897 1.073 1.250
aprilie 767 930 1.094
mai 665 836 1.007
iunie 547 666 784
iulie 534 673 812
august 672 821 970
septembrie 752 920 1.088
octombrie 894 1.094 1.294
noiembrie 916 1.107 1.298
decembrie 981 1.170 1.359
An 9.578 11.438 13.298

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Perth

Din mai–august instalația produce cam 2.996 kWh, adică 26 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 666 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Perth

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Perth

Montaj la sol sau pe acoperiș? Perth

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Perth

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare