Cât produc panourile solare? Wollongong

Wollongong: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.670 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.890 kWh, iar într-unul bun 12.450 kWh — 1.617 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 194% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 952 kWh, interval 789–1.114feb.februarie: 6.6 kWp 886 kWh, interval 717–1.055mar.martie: 6.6 kWp 868 kWh, interval 682–1.055apr.aprilie: 6.6 kWp 812 kWh, interval 622–1.002maimai: 6.6 kWp 830 kWh, interval 684–977iun.iunie: 6.6 kWp 654 kWh, interval 531–776iul.iulie: 6.6 kWp 807 kWh, interval 635–979aug.august: 6.6 kWp 902 kWh, interval 741–1.063sept.septembrie: 6.6 kWp 985 kWh, interval 792–1.178oct.octombrie: 6.6 kWp 1.015 kWh, interval 786–1.245nov.noiembrie: 6.6 kWp 972 kWh, interval 758–1.186dec.decembrie: 6.6 kWp 956 kWh, interval 788–1.123

kWh pe lună

O zi tipică: octombrie

Luna cea mai însorită: Wollongong. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 789 952 1.114
februarie 717 886 1.055
martie 682 868 1.055
aprilie 622 812 1.002
mai 684 830 977
iunie 531 654 776
iulie 635 807 979
august 741 902 1.063
septembrie 792 985 1.178
octombrie 786 1.015 1.245
noiembrie 758 972 1.186
decembrie 788 956 1.123
An 8.890 10.670 12.450

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Wollongong

Din mai–august instalația produce cam 3.193 kWh, adică 30 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 654 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Wollongong

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Wollongong

Montaj la sol sau pe acoperiș? Wollongong

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Wollongong

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare