Cât produc panourile solare? Antwerpen

Antwerpen: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.303 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.398 kWh, iar într-unul bun 6.208 kWh — 1.061 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 152% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 171 kWh, interval 122–219feb.februarie: 5 kWp 277 kWh, interval 186–368mar.martie: 5 kWp 456 kWh, interval 334–577apr.aprilie: 5 kWp 605 kWh, interval 482–729maimai: 5 kWp 666 kWh, interval 522–810iun.iunie: 5 kWp 671 kWh, interval 553–790iul.iulie: 5 kWp 628 kWh, interval 503–752aug.august: 5 kWp 632 kWh, interval 509–754sept.septembrie: 5 kWp 533 kWh, interval 436–631oct.octombrie: 5 kWp 332 kWh, interval 254–409nov.noiembrie: 5 kWp 230 kWh, interval 179–280dec.decembrie: 5 kWp 133 kWh, interval 76–190

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Antwerpen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 122 171 219
februarie 186 277 368
martie 334 456 577
aprilie 482 605 729
mai 522 666 810
iunie 553 671 790
iulie 503 628 752
august 509 632 754
septembrie 436 533 631
octombrie 254 332 409
noiembrie 179 230 280
decembrie 76 133 190
An 4.398 5.303 6.208

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Antwerpen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 810 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 133 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Antwerpen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Antwerpen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Antwerpen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Antwerpen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare