Cât produc panourile solare? Arlon

Arlon: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.458 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.528 kWh, iar într-unul bun 6.387 kWh — 1.092 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 156% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 142 kWh, interval 112–172feb.februarie: 5 kWp 270 kWh, interval 181–359mar.martie: 5 kWp 506 kWh, interval 375–637apr.aprilie: 5 kWp 618 kWh, interval 482–754maimai: 5 kWp 665 kWh, interval 525–806iun.iunie: 5 kWp 713 kWh, interval 583–843iul.iulie: 5 kWp 699 kWh, interval 553–845aug.august: 5 kWp 671 kWh, interval 541–801sept.septembrie: 5 kWp 558 kWh, interval 448–668oct.octombrie: 5 kWp 324 kWh, interval 245–402nov.noiembrie: 5 kWp 186 kWh, interval 137–235dec.decembrie: 5 kWp 130 kWh, interval 85–176

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Arlon. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 112 142 172
februarie 181 270 359
martie 375 506 637
aprilie 482 618 754
mai 525 665 806
iunie 583 713 843
iulie 553 699 845
august 541 671 801
septembrie 448 558 668
octombrie 245 324 402
noiembrie 137 186 235
decembrie 85 130 176
An 4.528 5.458 6.387

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Arlon

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 728 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 130 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Arlon

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Arlon

Montaj la sol sau pe acoperiș? Arlon

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Arlon

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare