Cât produc panourile solare? Genk

Genk: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.259 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.348 kWh, iar într-unul bun 6.169 kWh — 1.052 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 150% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 152 kWh, interval 96–208feb.februarie: 5 kWp 272 kWh, interval 177–367mar.martie: 5 kWp 459 kWh, interval 336–581apr.aprilie: 5 kWp 592 kWh, interval 467–717maimai: 5 kWp 655 kWh, interval 509–800iun.iunie: 5 kWp 654 kWh, interval 520–789iul.iulie: 5 kWp 642 kWh, interval 520–765aug.august: 5 kWp 625 kWh, interval 497–752sept.septembrie: 5 kWp 535 kWh, interval 433–637oct.octombrie: 5 kWp 328 kWh, interval 246–410nov.noiembrie: 5 kWp 220 kWh, interval 164–277dec.decembrie: 5 kWp 130 kWh, interval 67–193

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Genk. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 96 152 208
februarie 177 272 367
martie 336 459 581
aprilie 467 592 717
mai 509 655 800
iunie 520 654 789
iulie 520 642 765
august 497 625 752
septembrie 433 535 637
octombrie 246 328 410
noiembrie 164 220 277
decembrie 67 130 193
An 4.348 5.259 6.169

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Genk

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 775 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 130 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Genk

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Genk

Montaj la sol sau pe acoperiș? Genk

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Genk

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare