Cât produc panourile solare? Gent

Gent: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.367 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.459 kWh, iar într-unul bun 6.274 kWh — 1.073 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 173 kWh, interval 132–214feb.februarie: 5 kWp 293 kWh, interval 207–378mar.martie: 5 kWp 468 kWh, interval 338–599apr.aprilie: 5 kWp 621 kWh, interval 500–742maimai: 5 kWp 675 kWh, interval 547–802iun.iunie: 5 kWp 683 kWh, interval 551–816iul.iulie: 5 kWp 634 kWh, interval 509–759aug.august: 5 kWp 618 kWh, interval 503–733sept.septembrie: 5 kWp 542 kWh, interval 442–642oct.octombrie: 5 kWp 343 kWh, interval 273–413nov.noiembrie: 5 kWp 228 kWh, interval 174–282dec.decembrie: 5 kWp 146 kWh, interval 92–201

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Gent. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 132 173 214
februarie 207 293 378
martie 338 468 599
aprilie 500 621 742
mai 547 675 802
iunie 551 683 816
iulie 509 634 759
august 503 618 733
septembrie 442 542 642
octombrie 273 343 413
noiembrie 174 228 282
decembrie 92 146 201
An 4.459 5.367 6.274

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Gent

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 840 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 146 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Gent

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Gent

Montaj la sol sau pe acoperiș? Gent

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Gent

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare