Cât produc panourile solare? Mechelen

Mechelen: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.396 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.482 kWh, iar într-unul bun 6.309 kWh — 1.079 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 154% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 175 kWh, interval 132–217feb.februarie: 5 kWp 280 kWh, interval 200–360mar.martie: 5 kWp 461 kWh, interval 343–580apr.aprilie: 5 kWp 620 kWh, interval 490–751maimai: 5 kWp 685 kWh, interval 542–828iun.iunie: 5 kWp 681 kWh, interval 553–809iul.iulie: 5 kWp 643 kWh, interval 514–772aug.august: 5 kWp 637 kWh, interval 516–758sept.septembrie: 5 kWp 551 kWh, interval 452–649oct.octombrie: 5 kWp 330 kWh, interval 255–405nov.noiembrie: 5 kWp 231 kWh, interval 180–283dec.decembrie: 5 kWp 138 kWh, interval 80–196

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Mechelen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 132 175 217
februarie 200 280 360
martie 343 461 580
aprilie 490 620 751
mai 542 685 828
iunie 553 681 809
iulie 514 643 772
august 516 637 758
septembrie 452 551 649
octombrie 255 330 405
noiembrie 180 231 283
decembrie 80 138 196
An 4.482 5.396 6.309

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Mechelen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 823 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 138 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Mechelen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Mechelen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Mechelen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Mechelen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare