Cât produc panourile solare? Mons

Mons: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.428 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.525 kWh, iar într-unul bun 6.331 kWh — 1.086 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 155% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 172 kWh, interval 120–223feb.februarie: 5 kWp 293 kWh, interval 200–385mar.martie: 5 kWp 474 kWh, interval 350–599apr.aprilie: 5 kWp 630 kWh, interval 504–756maimai: 5 kWp 676 kWh, interval 540–811iun.iunie: 5 kWp 675 kWh, interval 542–807iul.iulie: 5 kWp 645 kWh, interval 508–781aug.august: 5 kWp 648 kWh, interval 533–764sept.septembrie: 5 kWp 540 kWh, interval 444–637oct.octombrie: 5 kWp 361 kWh, interval 291–431nov.noiembrie: 5 kWp 237 kWh, interval 187–288dec.decembrie: 5 kWp 144 kWh, interval 87–200

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Mons. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 120 172 223
februarie 200 293 385
martie 350 474 599
aprilie 504 630 756
mai 540 676 811
iunie 542 675 807
iulie 508 645 781
august 533 648 764
septembrie 444 540 637
octombrie 291 361 431
noiembrie 187 237 288
decembrie 87 144 200
An 4.525 5.428 6.331

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Mons

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 845 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 144 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Mons

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Mons

Montaj la sol sau pe acoperiș? Mons

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Mons

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare