Cât produc panourile solare? Oostende

Oostende: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.705 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.758 kWh, iar într-unul bun 6.653 kWh — 1.141 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 163% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 199 kWh, interval 158–240feb.februarie: 5 kWp 320 kWh, interval 232–408mar.martie: 5 kWp 512 kWh, interval 378–647apr.aprilie: 5 kWp 668 kWh, interval 544–791maimai: 5 kWp 721 kWh, interval 583–859iun.iunie: 5 kWp 715 kWh, interval 571–858iul.iulie: 5 kWp 707 kWh, interval 566–849aug.august: 5 kWp 649 kWh, interval 533–765sept.septembrie: 5 kWp 538 kWh, interval 444–631oct.octombrie: 5 kWp 351 kWh, interval 276–427nov.noiembrie: 5 kWp 219 kWh, interval 165–273dec.decembrie: 5 kWp 156 kWh, interval 108–204

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Oostende. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 158 199 240
februarie 232 320 408
martie 378 512 647
aprilie 544 668 791
mai 583 721 859
iunie 571 715 858
iulie 566 707 849
august 533 649 765
septembrie 444 538 631
octombrie 276 351 427
noiembrie 165 219 273
decembrie 108 156 204
An 4.758 5.705 6.653

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Oostende

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 894 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 156 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Oostende

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Oostende

Montaj la sol sau pe acoperiș? Oostende

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Oostende

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare