Cât produc panourile solare? Sint-Niklaas

Sint-Niklaas: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.416 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.492 kWh, iar într-unul bun 6.340 kWh — 1.083 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 155% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 182 kWh, interval 138–226feb.februarie: 5 kWp 281 kWh, interval 194–369mar.martie: 5 kWp 466 kWh, interval 339–592apr.aprilie: 5 kWp 633 kWh, interval 508–758maimai: 5 kWp 684 kWh, interval 542–825iun.iunie: 5 kWp 684 kWh, interval 563–805iul.iulie: 5 kWp 633 kWh, interval 508–758aug.august: 5 kWp 632 kWh, interval 515–749sept.septembrie: 5 kWp 553 kWh, interval 453–652oct.octombrie: 5 kWp 337 kWh, interval 259–414nov.noiembrie: 5 kWp 224 kWh, interval 172–276dec.decembrie: 5 kWp 145 kWh, interval 92–198

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Sint-Niklaas. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 138 182 226
februarie 194 281 369
martie 339 466 592
aprilie 508 633 758
mai 542 684 825
iunie 563 684 805
iulie 508 633 758
august 515 632 749
septembrie 453 553 652
octombrie 259 337 414
noiembrie 172 224 276
decembrie 92 145 198
An 4.492 5.416 6.340

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Sint-Niklaas

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 832 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 145 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Sint-Niklaas

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Sint-Niklaas

Montaj la sol sau pe acoperiș? Sint-Niklaas

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Sint-Niklaas

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare