Cât produc panourile solare? Spa

Spa: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.083 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.172 kWh, iar într-unul bun 5.994 kWh — 1.017 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 145% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 5 kWp 133 kWh, interval 87–180feb.februarie: 5 kWp 249 kWh, interval 162–337mar.martie: 5 kWp 452 kWh, interval 331–573apr.aprilie: 5 kWp 584 kWh, interval 470–699maimai: 5 kWp 620 kWh, interval 487–752iun.iunie: 5 kWp 647 kWh, interval 517–777iul.iulie: 5 kWp 624 kWh, interval 488–760aug.august: 5 kWp 615 kWh, interval 493–738sept.septembrie: 5 kWp 513 kWh, interval 404–623oct.octombrie: 5 kWp 309 kWh, interval 233–385nov.noiembrie: 5 kWp 181 kWh, interval 118–245dec.decembrie: 5 kWp 120 kWh, interval 72–168

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Spa. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 87 133 180
februarie 162 249 337
martie 331 452 573
aprilie 470 584 699
mai 487 620 752
iunie 517 647 777
iulie 488 624 760
august 493 615 738
septembrie 404 513 623
octombrie 233 309 385
noiembrie 118 181 245
decembrie 72 120 168
An 4.172 5.083 5.994

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Spa

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 683 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 120 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Spa

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Spa

Montaj la sol sau pe acoperiș? Spa

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Spa

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare