Cât produc panourile solare? Tournai

Tournai: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.459 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.539 kWh, iar într-unul bun 6.380 kWh — 1.092 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 156% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 179 kWh, interval 134–224feb.februarie: 5 kWp 302 kWh, interval 209–396mar.martie: 5 kWp 483 kWh, interval 348–618apr.aprilie: 5 kWp 632 kWh, interval 502–762maimai: 5 kWp 670 kWh, interval 539–801iun.iunie: 5 kWp 689 kWh, interval 553–824iul.iulie: 5 kWp 654 kWh, interval 510–797aug.august: 5 kWp 631 kWh, interval 516–747sept.septembrie: 5 kWp 542 kWh, interval 445–638oct.octombrie: 5 kWp 348 kWh, interval 272–423nov.noiembrie: 5 kWp 237 kWh, interval 181–292dec.decembrie: 5 kWp 146 kWh, interval 87–204

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Tournai. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 134 179 224
februarie 209 302 396
martie 348 483 618
aprilie 502 632 762
mai 539 670 801
iunie 553 689 824
iulie 510 654 797
august 516 631 747
septembrie 445 542 638
octombrie 272 348 423
noiembrie 181 237 292
decembrie 87 146 204
An 4.539 5.459 6.380

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Tournai

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 864 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 146 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Tournai

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Tournai

Montaj la sol sau pe acoperiș? Tournai

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Tournai

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare