Cât produc panourile solare? Basel

Basel: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.553 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.939 kWh, iar într-unul bun 11.168 kWh — 1.194 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 212% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 357 kWh, interval 249–464feb.februarie: 8 kWp 563 kWh, interval 422–703mar.martie: 8 kWp 876 kWh, interval 655–1.097apr.aprilie: 8 kWp 1.033 kWh, interval 794–1.272maimai: 8 kWp 989 kWh, interval 805–1.172iun.iunie: 8 kWp 1.138 kWh, interval 913–1.363iul.iulie: 8 kWp 1.178 kWh, interval 925–1.432aug.august: 8 kWp 1.069 kWh, interval 862–1.277sept.septembrie: 8 kWp 947 kWh, interval 754–1.140oct.octombrie: 8 kWp 699 kWh, interval 520–878nov.noiembrie: 8 kWp 397 kWh, interval 271–522dec.decembrie: 8 kWp 303 kWh, interval 132–474

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Basel. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 249 357 464
februarie 422 563 703
martie 655 876 1.097
aprilie 794 1.033 1.272
mai 805 989 1.172
iunie 913 1.138 1.363
iulie 925 1.178 1.432
august 862 1.069 1.277
septembrie 754 947 1.140
octombrie 520 699 878
noiembrie 271 397 522
decembrie 132 303 474
An 7.939 9.553 11.168

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Basel

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.619 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 303 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Basel

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Basel

Montaj la sol sau pe acoperiș? Basel

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Basel

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare