Cât produc panourile solare? Bern

Bern: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.890 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.233 kWh, iar într-unul bun 11.546 kWh — 1.236 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 220% din consumul anual al unei case tipice (4.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 404 kWh, interval 240–568feb.februarie: 8 kWp 586 kWh, interval 396–775mar.martie: 8 kWp 916 kWh, interval 725–1.108apr.aprilie: 8 kWp 1.072 kWh, interval 836–1.308maimai: 8 kWp 1.022 kWh, interval 829–1.215iun.iunie: 8 kWp 1.181 kWh, interval 962–1.400iul.iulie: 8 kWp 1.212 kWh, interval 960–1.465aug.august: 8 kWp 1.109 kWh, interval 920–1.299sept.septembrie: 8 kWp 1.000 kWh, interval 805–1.194oct.octombrie: 8 kWp 761 kWh, interval 594–929nov.noiembrie: 8 kWp 419 kWh, interval 323–515dec.decembrie: 8 kWp 327 kWh, interval 162–492

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Bern. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 240 404 568
februarie 396 586 775
martie 725 916 1.108
aprilie 836 1.072 1.308
mai 829 1.022 1.215
iunie 962 1.181 1.400
iulie 960 1.212 1.465
august 920 1.109 1.299
septembrie 805 1.000 1.194
octombrie 594 761 929
noiembrie 323 419 515
decembrie 162 327 492
An 8.233 9.890 11.546

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Bern

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.735 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 327 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Bern

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Bern

Montaj la sol sau pe acoperiș? Bern

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Bern

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Elveția

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare